Instytut Mechaniki i Poligrafii
Oferta Instytutu Mechaniki i Poligrafii
- Mechanika materiałów anizotropowych i niejednorodnych. Prowadzone prace mają za zadanie rozwój metod przewidywania wpływu składu struktury kompozytów na ich właściwości użytkowe.
- Zastosowanie metod techniki komputerowej do modelowania, analizy i symulacji układów mechanicznych pracujących w warunkach ekstremalnych.
- Konstrukcja amunicji o niekonwencjonalnych zastosowaniach. Prace dotyczą zagadnień związanych z opracowaniem i stosowaniem amunicji inteligentnej, przeciwpancernej podkalibrowej, składanej i bezłuskowej.
- Wykrywanie i rozpoznawanie celów oraz naprowadzanie nań broni. Prace w tej dziedzinie dotyczą nowoczesnych rozwiązań opartych na zastosowaniu sieci neuronowych i logiki rozmytej. Zagadnienia te, należące do tzw."high-tech" stanowią przedmiot badań w wielu krajach a uzyskiwane wyniki znajdują zastosowanie również i w innych obszarach ludzkiej działalności takich jak robotyka czy nowoczesne środki transportu.
- Komputerowe wspomaganie projektowania maszyn, urządzeń technologicznych oraz konstrukcji materiałowych, w tym także kompozytowych.
- Komputerowe wspomaganie prac doświadczalnych.
- Rozwój i wdrożenie nowych technologii poligraficznych obejmujące obszary związane z komputerowym przetwarzaniem tekstów i obrazów, technologią drukowania tradycyjnego i cyfrowego, standaryzacją procesów poligraficznych i systemów sterowania barwą, materiałoznawstwa poligraficznego, technologii introligatorstwa i opakowań z nadrukiem.
- Badania i modyfikowanie właściwości farb drukowych.
- Pomiary swobodnej energii powierzchniowej podłoży drukowych oraz modyfikowanie warstwy wierzchniej folii stosowanych jako podłoża drukowe.
- Badania wytrzymałościowe folii, papierów i kartonów.
- Badania wpływu materiałów poligraficznych na jakość nadruku. Badania jakości nadruków na podłożach niechłonnych.
- Badania właściwości papierów do drukowania techniką cyfrową.
- Badania doświadczalne w obszarze technologii opakowań.
- Badania teoretyczne i doświadczalne nowych sposobów krojenia produkcji poligraficznej oraz technologii oprawiania klejowego.
- Badania procesów reprodukcji poligraficznej.
- Badania procesów technologii drukowania tradycyjnego i cyfrowego.
- Modelowanie oraz obliczenia wytrzymałościowe Metodą Elementów Skończonych.
- Testy laboratoryjne na maszynie wytrzymałościowej.
- Skanowanie z wykorzystaniem wysokiej jakości skanera 3D i tworzenie trójwymiarowych modeli geometrycznych różnych obiektów.
- Wydruki na drukarkach 3D oraz wykorzystanie metod szybkiego prototypowania.
- Projektowanie i badanie endoprotez i innych implantów ortopedycznych.
- Optymalizacja elementów konstrukcji oraz wyrobów biomedycznych.
- Matematyczne i komputerowe modelowanie zmian zachodzących w żywych tkankach oraz oddziaływania tkanek z resorbowalnymi biomateriałami.