Structural Stability

Zapraszamy na kurs Structural Stability, realizowany w wymiarze 30h, w godzinach popołudniowych, od 5.03.2018 (poniedziałek) do końca marca. Kurs poprowadzą wykładowcy z Università di Roma "La Sapienza” z Włoch.
Kurs przeznaczony jest dla studentów i doktorantów. Zaliczenie odbędzie się na podstawie pracy domowej. Kurs może być wybrany zamiast zadeklarowanych wcześniej przedmiotów, szczególnie w języku angielskim.

Zapisy są możliwe nawet do połowy marca.

Wszelkie informacje na temat kursu można uzyskać u Prodziekana ds. Kształcenia i Organizacji Studiów
dr inż. Grzegorz Wróblewski, e-mail: dziekanat.dzienny@wip.pw.edu.pl

Plan kursu

1. Dynamics of particles and of rigid bodies.
  2. How to derive the equations of motion of simple discrete systems and of continuous systems.
  3. The role of kinetic, internal and external energy for conservative mechanical system.
  4. The role of the Rayleigh dissipation for friction and for viscous systems.
  5. The cases of (i) simple pendulum, (ii) compound pendulum, (iii) rigid bar on a string, (iv) washing machine with rotating eccentric mass, (v) automobile, (vi) missile in free flight, (vii) aircraft in flight. Equivalent springs, dampers and masses in the mechanics of structures.
  6. Small oscillations and vibrations around an equilibrium position. Resonances and modes of discrete and continuous systems.
  7. Stability. Bifurcation theory. Post-critic behavior of elastic structures. Perturbation analysis.